Úvod

Nová CD na 41. Mohelnickém dostavníku® 2016

STRÁNÍCI - Písničky, které jsme dostali

kliknutím otevřete
celý obal

Nahráno v roce 2016 v Jumbo studio Osek u Rokycan
Na zadní straně tohoto nového CD Stráníci děkují mimo jiné i autorům, kteří pro ně skladby zde nahrané napsali nebo věnovali už dříve napsané. Je to Pavel Žalman Lohonka, Bohumil Rőhrich, Vojta Kiďák Tomáško, Otík Maňák a Vendulka Rozsívalová, Jirka Nohel, Přemek Hass, Pavel Havlík a Petr Bartůněk. Zároveň se omlouvají těm, kteří pro ně písničky napsali, ale tyto nebyly použity na toto CD. Největší díky patří Jaroslavu Samsonovi Lenkovi a Jirkovi Budvárkovi Lenkovi, za to, že jim celé roky fandí, pomáhají a produkují již třetí CD. Poděkování Stráníků patří i muzikantským přátelům, bez kterých by toto CD nemělo až takový zvuk …. Je to Míra Ošanec, Saša Frei, Pavel Barnáš, manželé Jitka a Pert Šottovi, Matěj Štross, Milan Kimla, Jirka Znamenáček a Petr Vašina. I toto CD si můžete opatřit na letošním Mohelnickém dostavníku® a doma v klidu poslechnout všech třináct písniček z tohoto nového CéDéčka.

BUJABÉZA – Před odletem

Ve čtvrtek 11. února se v kulturním centru ArtUm odehrál  křest v pořadí již třetího CD olomoucké hudební skupiny Bujabéza. Kapela funguje na hudební scéně již víc než sedm let, a to ve stále stejném žánru, který se hudební kritici snaží označit za folk-rock. „Líbí se nám lidové texty, mají zajímavé příběhy a neobsahují textová klišé, která najdete v každé třetí umělé písni,“ vysvětluje kapelník Jan Sítař. Kromě něj tvoří skupinu zpěvačka Zuzana Mimrová, akordeonista Víťa Zaoral, kytarista Ondřej Jehlík a bubeník Honza Šebela. Album „Před odletem“ vzniklo v září v českobudějovickém studiu MK Production Petra Michala. V ArtUmu ho během stylového večírku pokřtil jeho vydavatel Ivan Kurtev, kapelník skupiny Marien Víťa Troníček a skvělý olomoucký kytarista Kryštof Tomeček.
I toto CD budete mít možnost sehnat a to i s podpisy letos na 41. Mohelnickém dostavníku®.

KOFE@VLNA Olomouc – ODLESKY PRAVDY

Kapela v roce 2016 píše svým způsobem milník ve své historii a to natočením své debutové desky s názvem „odlesky pravdy.“ Toto album bylo pokřtěno 25. 06. 2016 v Záhlinicích u Hulína. Vše proběhlo v rámci koncertu na festivalu Pod komínem  v sobotu večer. Po několika úvodních písních nastal okamžik, na který kapela KOFE@VLNA čekala přes deset let. O samotný akt pokřtění byl požádán Aleše Přinosil, který je výraznou osobností v oblasti pivovarnictví (spolumajitel sladovny a pivovaru v Záhlinicích, zakladatel a hlavní pořadatel festivalu Pod komínem, hudební multiinstrumentalista a neúnavně podporující fanoušek folkové a trampské hudby). Dalšími hlavními pozvanými hosty společného křtu byli rodiče členů kapely. Byla to velice dojemná a výjimečná chvíle společně vypustit do světa první kapelní dítě ….. Křtilo se výborným záhlinickým pivem, které se po 120 letech začalo znovu v záhlinickém pivovaru vařit. Albu bylo popřáno hodně štěstí s přáním, aby se prodávalo a přehrávalo stejně dobře, jako se pije dobré pivo. Zajímavé je, že pořadí písní na tomto CD je seřazeno podle abecedy. Většina z posluchačů tohoto CéDéčka si pak jistě vytvoří pořadí podle svého gusta a vkusu. Pro kapelu je to deska desetiletí. Debutové album je tedy na světě a toto CD si budete moci pořídit letos na našem 41. Mohelnickém dostavníku®.

HANDL – ZAKLETÍ VE STRUNÁCH

V květnu 2016 pokřtili při společných koncertech s americkou skupinou Hickory Project v Jablonci nad Nisou a v Praze své druhé CD „Zakletí ve strunách", které vydávají v češtině i angličtině. Tato výborná bluegrassová kapela Handl své nové CD samozřejmě přiveze sebou.
Může se tak dostat za rozumný peníz i do vašich rukou a věřte, že nebudete litovat.

Bonsai č.3 – Z dlouhých poutí

První a poslední nahrávka sestavy Žíža, Peťa, Vašek, Tom, Jirka, ve které se prolíná i nová sestava s Míšou. Za účasti několika vzácných hostů jsme na placku vtěsnali celých 16 písní, původních bonsajních i nepůvodních autorských pokusů Žíži, Jirky a Vaška, nemluvě o jedná kulinářské lahůdce z vařečky Petra Stupky. Zčásti tedy deska navazuje na kapelu Bonsai, zčásti přináší vlastní písničky o městech (ne)šťastných lásek, rozmilovaných srdcích i o voňavých náladách z tónů. Kapelu jemně doplnili i hosté na trubku, klavír, bicí a příčnou flétnu.

ŠPUNT – UŽ VÍM

Skupina jako premiéru toto své nejnovější a ještě teplé CD představí právě na našem letošním 41. Mohelnickém dostavníku®. Jde již o třetí CD skupiny ŠPUNT, která v loňském roce oslavila třicáté výročí.  Kamarádi z této kapely nám napsali: „ Vzhledem k tomu, že Mohelnický dostavník je pro nás léta srdeční záležitostí a považujeme ho za mimořádnou událost, rozhodli jsme se,  že i když oficiální křest proběhne až 14.října 2016 v Přerově, bude součástí našeho účinkování na 41. Mohelnickém dostavníku® 2016 „předkřest“ tohoto dílka. Stane se tak v pátek na Duhové scéně (trampská scéna)  v době od 17:00 hod. CD bylo natočeno v červnu – červenci letošního roku ve studiu AGEUM a najdete na něm 15 autorských skladeb v tradičním i netradičním aranžmá.
Účastníci Mohelnického dostavníku tedy budou mít šanci stát se jeho prvními posluchači a dle zájmu i majiteli. Právě z důvodu "předkřestu"  bude jen zde v Mohelnici výjimečně i k prodeji. Následně až po křtu 14.10. 2016 v Přerově.

Za kapelu ŠPUNT Přerov kapelník Miloš Dohnal

    LokálkA - Svět(l)u vstříc

Vážení a milí!
Nejnovější CD Lokálky "Svět(l)u vstříc" je vpravdě rodinné album. Rodinné je z pohledu Lokálky samotné, neboť je to kapela vícegenerační. Na toto CD jsme se pokusili prostřednictvím jejich nejvykutálenějších dítek – písniček – zachytit průřez více než čtyřicetiletou historií. O rodinné album jde rovněž s ohledem na Vás, posluchače, Lokálka už koneckonců svou produkcí usilovně kazí (pozn. použito je publikovatelné synonymum) Vaši třetí až čtvrtou generaci. Jsme rádi, že Vás ty naše skopičiny stále těší, Lokálka se baví ohromně! Dokud to tak zůstane, a můžete se spolehnout, že my pro to uděláme maximum, naše společná cesta svět(l)u vstříc bude pokračovat.
A vlastně už pokračuje – www.lokalka.webnode.cz/leta-jdou/. V takovém případě se máme rozhodně všichni ještě nač těšit!

Zdraví a těší se na Vás Vaše LOKÁLKA!

    PŘELET M.S.  –  PARÁDNÍ MEDICÍNA

Naši druhou desku  „Parádní medicína“ tvoří sedmnáct písniček. Vše bylo nahráno a smícháno ve studiu ExAvik Pavla Broma v Klatovech a vydáno pod značkou vydavatelství AVIK Jiřího Slámy. Křest, na který s radostí vzpomínáme, se odehrál v květnu 2016 v Plzni. Účinkovali s námi milí hosté, kteří se hudebně nebo autorsky podíleli také na vzniku této desky (Klatovské klarinetové kvarteto, Tomáš Berka, Michal Röhrich, Daniel Eberle, Bohumil „Šedifka“ Röhrich). CD jsme si tak trochu věnovaly k jedenáctému výročí vzniku naší skupiny a budeme moc rády, pokud i Vám se bude líbit.

Váš Přelet M.S. – Romana Tomášková, Jana Ježková a Romana Žežulková

Už nějaký čas očekávaná deska vokálního tria Přelet M.S. s názvem Parádní medicína je na světě. Šaramantní čarodějky namíchaly opravdu silný elixír, i když nečarovaly přímo s bylinkami, ale se svým hlasem. Odměnou pro ně samotné a stejnou měrou pro potencionální posluchače je perfektní studiová práce, navíc ještě umocněna výtvarnými kouzly na celém bookletu. Dobré dílo se podařilo.

Béďa Šedifka Röhrich

    ADÉLA JONÁŠOVÁ –  DOBRODRUH

Pětadvacetiletá písničkářka z Českých Budějovic Adéla Jonášová vydává svou první dlouhohrající desku s titulem Dobrodruh. Sleeve note k tomuto albu napsal Wabi Daněk. Poprvé o sobě dala vědět loni svým EP Teď a tady. „Když jsem do toho šla poprvé, požádala jsem o pomoc výborného bubeníka Davida Landštofa, který oslovil další skvělé hudebníky a písně na EP Teď a tady mi zaranžovali a nahráli jako celá kapela ve studiu Dalibora Cidlinského ml. Tentokrát jsem však sebrala odvahu a pustila se do té druhé, velké desky sama," přibližuje Adéla Jonášová.
Všechny nástroje na novém CD Dobrodruh si Adéla nahrála sama. Natáčelo se na Slovensku ve studiu Sabík dobristy Petera Szabadose. Autorské album doplňují pouze dva texty českobudějovického básníka a bubeníka Zbyška Rašky. Adéla Jonášová není na hudební scéně žádným nováčkem. Již sedmým rokem ji můžeme vídat na pódiích jako stálou členku kapely Pavlína Jíšová a přátelé. S Pavlínou Jíšovou vystupuje rovněž jako písničkářské duo matky a dcery. Obě ženy spolu o hudbě pravidelně diskutují na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice v hudebním týdeníku Písničkové rozhovory. Titulní písní alba Dobrodruh je stejnojmenná píseň, k níž se bude v průběhu léta točit i videoklip.

Nesleduji dopodrobna osudy svých přátel. A tak se stalo, že jsem si jednoho sobotního odpoledne zadělal na drobné faux pas. Odehrálo se to před pár lety na pódiu zámeckého amfiteátru Konopiště. Byl jsem členem poroty Folkového kvítku a mezi desítkami soutěžících mne zaujal hlas jedné dívky. Ten hlas mi totiž někoho připomínal. Když jsme pak předávali diplomy a ceny vítězům, zamířil jsem právě k Adéle Jonášové (tenkrát bylo ještě na diplomu vypsáno jméno Adéla Lounková). Pronesl jsem pár blahopřejných vět, z nichž ta poslední zněla: „Adélko, když jsem tě poslouchal, jako bych slyšel Pavlínu Jíšovou“ a ona mi s úsměvem odpověděla: „Na tom není nic divného, Pavlína je moje maminka“.
Od té doby jsem si připomínal, že když poslouchám Pavlínu, nemusí to nutně být Pavlína. Jenže čas běžel a já začal rozpoznávat dceru od maminky. Ne snad podle hlasu, to snad ani nelze, ale podle cítění. Adélka dospěla a vyzrála. To, co teď zakládáte do přehrávače, jsou hotové a povedené písničky.
Někdy trochu mladistvě naivní, někdy překvapivě moudré, ale vždy zábavné. Já jsem se při jejich poslechu hodně bavil a trochu dojímal. Přeji totéž i Vám.

Wabi Daněk

Pozn.:
toto CD Adély Jonášové si budete moci zakoupit již ve čtvrtek 25. srpna 2016 na hradě Bouzově, kde bude Adéla letos vystupovat v rámci zahajovacích recitálů 41. Mohelnického dostavníku®.

    HONZA BROŽ & DEVÍTKA  –  JE TO BOJ!

Po pěti letech přichází Devítka s novou řadovou deskou. Najdete na ní 14 nových písniček z pera Honzy Brože. Deska je velmi pestrá, obohacená o přínos řady muzikantských hostů (klávesy, bicí). Přesto si Devítka zachovává svůj typický styl, Opět zde najdete komorní písničky s Brožovými citlivými, básnickými texty i energické folkrockové "pecky" s mohutnými a pevnými vokály.
Písničkář  Brož zraje jako víno, tak pojďte ochutnat...

    KAPKY – MOHYLY

Vydáno 11. dubna 2015,  nahráno v roce 2014 a 2015 v Červené Vodě. Obsahuje písně: Vinice, Mohyly, Na druhé straně země, Železný most, Na komíně, Jákobovi koně, Kostel, Hej Heja, Plachetnice, Tančírna.
Skupina KAPKY z Červené Vody vydala celkem 5 CD (v roce 2003 – Zamilovaná voda, v roce 2006 – Kořeny, v roce 2009 – Tóny v Kapkách, v roce 2010 – Křižovatky a to nejnovější CD jsou „MOHYLY“ . Budete-li mít o nějaké CD z jejich produkce zájem , tak neváhejte a využijte příležitosti jejich účinkování na letošním Mohelnickém dostavníku®. 

 

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  | Licenční podmínky  | Prohlášení o přístupnosti