Úvod

ARCHIV INFO 2016

Pozdrav po hvězdách
písnička, která se dle tradice již mnoho let zpívá hned po Vlajce a autor Fous z Přerova nám ji věnoval.

PF 2017

VÁNOČNÍ KONCERT SMOLAŘŮ a hostů

foto © František Suchomel 

Tradiční vánoční koncert Smolařů se opět vydařil.
Konal se v sobotu 17. prosince 2016 od 18 hod. na velkém sále mohelnického Domu kultury. Jako hosté Smolařů přijeli kamarádi z Brezna - skupina VODOPÁD. Přijeli oslabení o zpěváka a vynikajícího hráče na foukací harmoniky Josefa Jope Formana, který musel po operaci srdíčka zůstat doma. Vše uváděl Josef Mlok Grim z Karviné o a zvuk se postarala firma Dragon (Kamil Grygar a Ondra Klemš).
Vodopádům jsme s Mlokem pokřtili i jejich osmé CD s názvem „Túžba lietat". Křtilo se československou „dvojkombinací“ a to originální „Dostavnickou slivovicí“ a originální slovenskou „Spiššskou borovičkou“.
Nechyběla ani láhev šampusu a za špunt z této láhve, který z šikovné ruky kapelníka Ondreje Pagáče Pacigy odlétl mezi diváky, pak jeden z návštěvníků koncertu obdržel jako dárek nově pokřtěné CD Vodopádů. Koncert před téměř zaplněným sálem trval 2,5 hod. Vodopádům jsem ještě ukázal v kostele sv. Tomáše Becketa rozestavěný Mohelnický betlém, kde chlapci zazpívali jednu ze slovenských koled. Pak jsme se všichni odebrali do hospůdky "U pivních znalců", kde bylo vše řádně vyhodnoceno. Zde jsme si popřáli krásné a pokojné Vánoce a vše dobré v roce 2017.
Unavení ale spokojení chalani z Vodopádu přijeli do Brezna v 05:51 hod. v neděli 18.12.2016 ráno. Hned po svém příjezdu domů na Slovensko mně Vodopádi poslali tuto zprávu s poděkováním: „Dorazili sme domov v priadku, sice unavení, ale šťastní, že sme mali možnosť hrať v maľom mestě s veľkým srdcom. V Mohelnici sme sa cítili naozaj veľmi príjemne, či na pódiu v DK tak aj v hospode, bolo to cítiť aj z reakcii ľudí, ktorí boli veľmi milí a ústretoví. Myslíme, že s Mlokom ste veľmi dôstojne a zároveň vtipne uviedli do života naše najnovšie CD (predalo sa vyše 20 ks), škoda, že nebol pri tom aj Jopík. Ešte raz Ti ďakujem za všetko za celú kapelu, chlapci boli spokojní s celou organizáciou podujatia.“
PS.: Váš Mohelnický betlehem je nádherné umelecké dielo. Veľká úcta a obdiv jeho tvorcom.

Zapsal Pavel Aligátor Nenkovský

INFO PŘÍMO Z TV NOE

Ve čtvrtek 15. 12. 2016 od 20 hodin vás srdečně zveme do studia televize Noe v Ostravě, Kostelní náměstí 2, ke sledování živého pořadu o folku se zajímavými hosty, které si zve hudební publicita a textař Jiří Moravský Brabec.
Hostem tohoto Cvrlikání je skupina Kofe@Vlna z Olomouce. Tento pořad je určen všem divákům, kteří hledají to krásné a pozitivní v hudbě i v životě. Prosíme o příchod nejpozději v 19:40 a nahlášení produkci předem (nejlépe na e-mail hradil@telepace.cz nebo tel. 776 116 440) - počet míst ve studiu je limitován!

Těšíme se na vás!
Lukáš Hradil – produkce TV Noe

 POVSTAŇTE KAMARÁDI

Do filmařského nebe odešel náhle dne 21.11.2016 náš kamarád, amatérský filmař Bohuslav Cihla.
Některé jeho filmy jste měli možnost shlédnout na našich dostavnických filmových soutěžích. Připomenu jen pár z nich:  Svět, který mám rád,  Skrytá krása tatranských dolin, Jan Satina,  Beskyde – Beskyde, Kamarádi, Větřák nebo Starý mlýn a jeho nový mlynář. Bohuš Cihla bydlel ve Frýdku Místku a k nám do Mohelnice jezdil rád nejen na Dostavníky, ale i na jiné filmové soutěže. Byl čestný, slušný, klidný a výborný kamarád, který nikdy nezklamal. Kamarád, na kterého bylo spolehnutí a nezkazil žádnou legraci. Jeho úsměv a dobrosrdečnost bude nejen mně moc chybět. Jeho filmy, které natáčel s velikou odpovědností, láskou a péčí jsou však nesmrtelné. 
Bohuš nám bude moc chybět a nikdy na něho nezapomeneme. Čest jeho památce.

BRZDAŘI JEDOU DÁL

Když po těžké nemoci zemřel 13. září 2016 ve věku nedožitých 64 let kontrabasista a zpěvák výborné trampské olomoucké skupiny BRZDAŘI, kamarád Karel Kárčí Kobliha, tak to byla těžká rána nejen pro Brzdaře.
Nedávno nám poslal kamarád Chrapoun tuto potěšující zprávu:
Kamarádi, v sobotu 29. 10. 2016 se uskutečnil vzpomínkový oheň za našeho zesnulého kamaráda Kárčiho. Dlouholetého člena skupiny T.H.S. Brzdaři – Olomouc, a také dlouholetého a činného člena České tábornické unie, ve které mnoho let působil jako náčelník pro Jesenickou oblast. Kromě toho Kárči dlouhé roky organizoval oblastní kola Porty v Bludově, a byl zapojen i do organizace Mohelnického dostavníku. Není divu, že se na ohni dlouho do noci vzpomínalo, kde a jak se s ním kdo potkal a seznámil a co jsme spolu zažili. My jsme se snažili přispět hraním (nejen) Kárčiho písniček, kterými se za 20 let hraní nesmazatelně zapsal do repertoáru a zvuku naší kapely, a ve kterých tu s námi navždy zůstane. Tímto chceme rovněž oznámit všem, kdo nás mají rádi, že nekončíme. Za basu se nám postavil bratr našeho kytaristy Pytlapy – Jarda „Piskoř“ Krbeček, takže jsme již zase plně funkční a těšíme se na vás všechny,
kteří nás máte rádi.

Za T.H.S. Brzdaři – Olomouc Laďa Chrapoun Táborský

Mezi pražci - prosinec 2016 - blíží se premiéra na televizi NOE

Již tuto sobotu můžete spatřit na TV NOE poslední vydání magazínu Mezi pražci (53. díl) v tomto kalendářním roce!
Premiéra: sobota 3. prosince 2016 ve 21 hod. na televizi Noe.
A na co můžeme těšit?
Tento rok byl jistě úspěšný pro brněnskou kapelu Květy. Kromě jiného si v něm odnesla sošku Anděla v kategorii Alternativa. TV NOE s kapelou Květy natáčela letos v Hradci nad Moravicí na Slunovratu. V roce 2016 oslavil své sedmdesátiny v plné energii Žalman. Z jeho vystoupení na 41. Mohelnickém dostavníku® 2016 by klidně mohl vzniknout hodinový sestřih, ale do tohoto magazínu byla zařazena alespoň drobná ochutnávka. Mistři ve hře na strunné nástroje z různých koutů světa si dali hudební dostaveníčko na Folkových prázdninách 2016 v Náměšti nad Oslavou. Jména jako: Germán Lopéz, Martin Krajíček, Antonio Forcione a Seckou Keita jsou zárukou kvalitní a zajímavé muziky. Ivo Cicvárek představí nový folkový projekt české televize. Nebudou chybět ani hudební klipy: Tomáš Kočko & Orchestr - Na konci dní a Jiří Pavlica & Hradišťan - Rozpomínání.
Reprízy:
Úterý      6.12.2016 v 17:05 hod.
Čtvrtek   8.12.2016 v   9:15 hod.
Pátek      9.12.2016 v 17:00 hod.
Neděle  11.12.2016 v   9:00 hod.
Čtvrtek  15.12.2016 ve 14:15 hod.

VÁNOČNÍ KONCERT SMOLAŘŮ a hostů

Tradiční vánoční koncert Smolařů se uskuteční v sobotu 17. prosince 2016 od 18 hod.
ve velkém sále mohelnického Domu kultury. Hostem Smolařů bude vynikající bluegrassová kapela a kamarádi z Brezna – VODOPÁD.
Vše bude tradičně uvádět držitel Zlaté Porty Josef MLOK Grim z Karviné.
Jako vánoční dárek do Mohelnice přiveze kapela Vodopád své zbrusu nové CD (v pořadí již osmé) s názvem „Túžba lietať.“ Toto výborné CD v Mohelnici rovněž pokřtíme (pokrstíme) a kdo již teď přemýšlí, jaký dárek svým nejbližším dát pod stromeček, tak vřele doporučuji právě toto nové CD. Všech 15 písniček na novém CD zní opravdu nádherně.

Aligátor

MORAVSKÝ VRABEC – 22. ročník – 2017

 I. oblastní postupové kolo

6.5.2017

Zábřeh na Moravě

II. oblastní postupové kolo

13.5.2017

„Turzovský vrabčiak“ – Turzovka SK

Finálový koncert

10.6.2017

Karviná - FINÁLE

Více na www.moravskyvrabec.cz

41. Mohelnický dostavník® 2016 očami Old Sheriffa

Som vďačný osudu, že mne a kamarátom z dvoch najstarších spriatelených trampských osád z Nitry - Čiernemu trojuholníku (1952) a Hladujúcim zubrom (1970), doprial zažiť veľkolepý a nezabudnuteľný potlach na 41. ročníku Mohelnického dostavníka.
Začalo sa to na jar. Prišiel som za synom Kikom do Loštíc. Dostal sa mi do ruky program minuloročného 40. Mohelnického dostavníka®. Zaujal ma. Prebudila sa vo mne túžba zúčastniť sa ďalšieho ročníka. Po návrate do Nitry som oslovil Píďa, šerifa Hladujúcich zubrov, a ukázal mu materiály o Dostavníku. Chvíľu mi trvalo, kým som ho presvedčil, že naše osady by sa ho mohli zúčastniť. Potom sme presvedčovali ostatných kamarátov z oboch osád, lebo viacerí nedržali gitaru v rukách už niekoľko rokov. Začala sa príprava a precvičovanie repertoáru u mňa na záhradnej chate. Po pár skúškach osadníci súhlasili, aby som sa skontaktoval s Aligátorom, organizátorom podujatia. Ten požadoval informácie a materiály o našich aktivitách a rozhodol, že noc u Osadného táborového ohňa bude naša. Zväčša sme spolu komunikovali cez Skype. Postupne nám odporučil a vybral päť hudobných trampských osád, ktoré sa pri ohni stali našimi hosťami. Boli sme zvedaví..... (celý text Old Sherifa Vlado Libanta v odkazu níže)

Celý text Old Sherifa Vlado Libanta

Fotogalerie

První videozáběry z recitálu EPYDEMYE na letošním Dostavníku

Ahoj kamarádi,
již tuto sobotu 1. října 2016 ve 21 hod. na televizi Noe odstartuje říjnová premiéra hudebního magazínu Mezi pražci. Mimo jiné se zde dozvíte jak se daří kapele Epydemye se svým novým repertoárem z alba "Kotlina" na festivalech - - uvidíte ze záznamu jejich letošní vystoupení na 41. Mohelnickém dostavníku® 2016.
TV Noe – program www.tvnoe.cz
Premiéra je v sobotu 1. října 2016 ve 21:00 hod.
Reprízy:
Pondělí - 3.10. v 8:15 hod.
Úterý    - 4.10. ve 13:35 hod.
Čtvrtek - 6.10. v 17:10 hod.
Sobota - 8.10. v 0:35 hod.
Středa - 12.10.2016 ve 12:50 hod.
Středa - 19.10.2016 v 18:40 hod.
Středa - 26.10.2016 v 18:40 hod.
a v pátek - 28.10.2016 v 21:55 hod.

RADIO PROGLAS A DOSTAVNÍK

Počtrnácté jsme letos za Proglas udělili „textařskou“ cenu Za krásu slova – třináctkrát na festivalu Mohelnický dostavník, jednou – v roce 2011, kdy se Dostavník nekonal – na Střelickém strunobraní. Letošním držitelem se stal David Švestka z folkové skupiny Kapky. Před ním cenu získali Robert Křesťan, Jiří Smrž, Slávek Klecandr, Lada Simi (Lada Šimíčková), Jarda Svoboda (Traband), Kuba Horák, Jan Zubryckyj, Petr Linhart, Karolina Kamberská, Honza Žamboch, Petr Pololáník, Miroslav Porthos Vepřek a Jiří moravský Brabec.
Chystám hodinový pořad, ve kterém zazní po jedné písně od každého z nich: Proglas, sobota 24. září od 19.15 hod., repríza 27. září v 16.55 hod.

Milan Tesař – Radio Proglas Brno

 POVSTAŇTE KAMARÁDI

Po těžké nemoci zemřel v úterý 13. září 2016 ve věku nedožitých 64 let, neodmyslitelný kontrabasista a zpěvák výborné trampské olomoucké skupiny BRZDAŘI, dlouholetý neúnavný a obětavý pořadatel oblastních kol Porty v Bludově a výborný kamarád Karel Kárčí Kobliha.

Letos měli Brzdaři hrát na 41. Mohelnickém dostavníku® a všichni jsme se na to moc těšili. Den před zahájením letošního Dostavníku mně však Chrapoun (Ladislav Táborský) smutným hlasem po telefonu sdělil, že Kárčí je vážně nemocný, na Dostavník se Brzdaři moc těšili, ale chtěli přijet v kompletní sestavě, ale bez basisty Kárčího hrát nemůžou. I přes to mne ale zbytek kapely moc potěšil a v sobotu přece jenom přijeli zahrát alespoň k táborovému ohni slovenských spřátelených osad z Nitry (T.O.Čierny Trojuholník a T.O. Hladujúci Zubri). Old sheriff Vlado Libant T.O.Čierny Trojuholník mi po skončení letošního Dostavníku mimo jiné napsal: „Brzdaři se i přes neúčast svého basisty odhodlali přijet a u našeho táborového ohně přece jenom zahráli. Basista Kárčí jim určitě chyběl, ale toto nebylo až tak moc znát. Brzdaři hráli jako o život a všichni jsme byli moc rádi za jejich písničky u našeho táborového ohně.“

Jako blesk z čistého nebe mne ale zasáhla telefonická zpráva Chrapouna v úterý 13. září po poledni, že Kárčí odešel tam, odkud není návratu… Ve čtvrtek 15. září jsme se pak sešli před smuteční síní olomouckého krematoria, kam jsme se s Kárčím přišli naposledy rozloučit... Až při této smutné příležitosti jsem se zde pozdravil s kapelníkem Poutníků Jiřím Karasem Polou, který mi mimo jiné sdělil, že Kárčí je jeho strýc… Nejen proto jsem pak po smutečním obřadu poprosil zbytek Brzdařů, abych mohl udělat na památku jejich společný snímek s Karasem. I přes tuto velikou ztrátu pro Brzdaře jsem ale přesvědčen, že kapela si najde nového zpívajícího basistu a bude možná po kratší pauze hrát dál. Kárčí by byl určitě rád a z muzikantského nebe jim jistě bude držet palce.
A my slibujeme, že na Kárčího budeme v dobrém vzpomínat a nezapomeneme…

Aligátor

Střípky Mohelnického dostavníku 2016

Ahoj kamarádi.
Náš kamarád Karel Karlos Soukop (dříve např. člen kapely LA MESTA Bruntál) byl letos na 41. Mohelnickém dostavníku® dosti vytížen. Mohli jste ho spatřit a uslyšet nejen v roli moderátora části programu na Duhové  scéně (páteční filmová soutěž na Duhové scéně a tamtéž i při sobotních večerních recitálech od 21:30 hod.), ale Karlos se zde pohyboval i se svou kamerou a mikrofonem. Tentokráte v roli kameramana TV Polar Ostrava. Díky tomu nám zdokumentoval značnou část programu letošního festivalu. První výsledek jeho práce můžete spatřit zde na sestříhané video reportáži, která nese název: „Střípky Mohelnického dostavníku 2016“.  Sám autor říká: „Tento dokument si neklade za cíl zmapovat celý program "Mohelničáku". Spíše je dokladem toho, že jeden smrtelník prostě nemůže vidět všechno. Tímto se omlouvám všem, na které se v něm nedostalo… Snad příště …. Tak snad se alespoň podařilo připomenout pohodu a báječnou atmosféru Aligátorovy krásné akce! (PS: A udělejte si kafe, má to 40 minut)

Karel Karlos Soukop© - Bruntál, redaktor a kameraman TV Polar Ostrava

Dostavník Times 2016

Ahoj kamarádi.
tak jako každý rok, i letos bude ve všech pokladnách zdarma k lístkům k dispozici náš tradiční Dostavník Times. Jeho elektronickou verzi si můžete přečíst už teď.

PARKOVÁNÍ NA  41. MOHELNICKÉM DOSTAVNÍKU®

Ahoj kamarádi.
Museli jsme učinit opatření, aby automobily neblokovaly svým parkováním průjezdnost místní komunikace vedoucí např. od čerpací benzínové stanice  ke kempu a dál ve směru na Křemačov.
Prosíme všechny řidiče, kteří nebudou parkovat přímo v areálu Morava Campu, aby využili námi připravené parkování na louce u „křemačovského rybníka“ (viz mapka). Z této mapy je patrno, kde je vjezd vozidel na louku určené k parkování a kde je výjezd. Cena za parkování je 50 Kč za jedno auto a platí po dobu konání celého festivalu (od pátku až do neděle).
Kdyby jste v průběhu festivalu potřebovali na nějakou dobu z různých důvodů odjet a pak se zase chtít vrátit zpět na toto parkoviště, tak vám bude pořád platit parkovací lístek v ceně 50 Kč. Poplatek za toto parkování (50 Kč) zaplatíte u některé ze tří pokladen 41. Mohelnického dostavníku® hned při zakoupení lístku na Dostavník. Zde u pokladny dostanete parkovací lístek se zapsanou SPZetkou vašeho auta. U výjezdu z parkoviště bude služba, která bude vyjíždějící auta kontrolovat, jestli má řidič lístek = doklad o zaplacení u sebe. Dáte-li předost tomuto parkování, tak se zcela určitě vyhnete zbytečným pokutám od Policie ČR za špatné parkování. Každopádně ale doporučujeme, aby jste si v autě nenechávali cenné věci.

Děkujeme za pochopení – pořadatelé.

CENY PRO 41. MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK® 2016

Tyto čtyři krásné keramické ceny pro 41. Mohelnický dostavník® i letos vyrobila naše kamarádka
Jarka Rybová z Dolní Lutyně na Karvinsku.

Fotogalerie - zde

CENA „SOUZNĚNÍ HUDBY S PŘÍRODOU” – 41. MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK®2016

Již počtvrté za sebou bude na Mohelnickém dostavníku® udělena cena „Souznění hudby s přírodou“. Poprvé ji na 38. Mohelnickém dostavníku® 2013 získala ostravská trampská kapela TEMPO DI VLAK, rok poté na 39. Mohelnickém dostavníku® ji získala pražská kapela HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ, loni na jubilejním 40. Mohelnickém dostavníku® 2015 cenu obdržela kapela LÍSTEK z Prahy a letos to bude  . . . .... ?
Kdo cenu získá vám neprozradíme, ale co je třeba nutné zmínit, že všechny čtyři (tedy i tu letošní) vyřezal náš výborný kamarád a muzikant z ALIBABY Jirka Krbi Krbeček.
Jak se mu to podařilo můžete posoudit sami na obrázku. Krbi je holt machr. 
Posuďte sami, že je to nádhera.

Upoutávka televize NOE na 41. Mohelnický dostavník®

Upoutávky televize NOE
na 41. Mohelnický dostavník®    >>

Kožené účastnické visačky 41. Mohelnického dostavníku® 2016

Nepřetržitě již od 28. Mohelnického dostavníku® 2002 pro nás z pravé kůže každým rokem vyrábí velice originální visačky náš kamarád Antonín Major Pekař. Po zhlédnutí dostavnického archívu těchto visaček  je vidět, že dle tradice i pro letošní ročník „Major“ vyrobil v pořadí již čtrnáctou visačku. Tu obdrží každý účastník programové části letošního 41. Mohelnického dostavníku® a část  Vám bude k dispozici tradičně v Dostavnické poště v neděli 28. srpna 2016 před závěrem letošního ročníku.

Radio Proglas a Dostavník 2016

Pravidelný hudební deník pořadu Radia Proglas „Jak se vám líbí“ odvysílá i letos živě ze svého studia v Brně v pondělí 1. srpna 2016 od 19.15 hod. (délka pořadu je 45 minut), rozhovor hudebního redaktora tohoto radia Milana Tesaře s pořadatelem Mohelnických dostavníků® Pavel Aligátorem Nenkovským.
Rozhovor se bude věnovat programu letošního 41. ročníku tohoto tradičního hudebního festivalu. Budete-li mít čas, tak si nalaďte Radio Proglas na příslušnou frekvenci.
Repríza se bude vysílat ve středu 17. srpna 2016 v 16:00 hod.
Přejeme vám dobrý zvuk a příjemný poslech.

TV NOE – Televize dobrých zpráv

TV NOE bude i letos mezi námi. Přijede se svým přenosovým vozem, který bude stát za hlavní scénou tam, jako v loňském roce. I letos bude zájemcům o práci v tomto přenosovém voze a o zde umístěnou techniku umožněno podívat dovnitř a to v časech: sobota 27.8.2016 od 10:00 - 11:30 hod. a odpoledne od 15:00 - 16:30 hod. Věříme, že využijete této opravdu výjimečné a zajímavé příležitosti.
TV NOE ( Studio Telepace s.r.o.)  bude v rámci letošního 41. ročníku Mohelnického dostavníku® natáčet některé recitály na hlavní scéně, rozmlouvat se známými muzikanty,  výraznými osobnostmi a určitě i s některými z vás -  věrnými návštěvníky našeho festivalu. Kromě již tradiční projekce dění na hlavní scéně na boční plátno bude TV NOE zajišťovat i tzv. přímý přenos nedělní mše svaté na zadní louce.

TULIPÁNY Z HOLANDSKA PRO DOSTAVNÍK

V loňském roce na jubilejním 40. Mohelnickém dostavníku® byli mezi námi (tak jako roky předešlé) i naši milí kamarádi z Holandska. Pořadatel Aligátor dostal od nich na hlavní scéně dárek ve formě zaplněné krabice několika igelitovými sáčky, které obsahovaly různé druhy cibulek holandských tulipánů od vybraných pěstitelů. Cibulky pak byly řádně opečovávány a na podzim vysazeny. To vše podle pokynů a rad našich holandských kamarádů, které nám poskytli ještě před svým odjezdem. A na jaře letošního roku (jakmile se oteplilo), se již  objevily na zahrádce první květy nádherných barevných tulipánů. Náš byt pak tulipány prozářily nejen svými barvami, ale i svou vůní a krásou. Fotografie rozkvetlých tulipánů jsem poslal emailem holandským kamarádům a ti nám odpověděli: „Děkujeme za foto rozkvetlých tulipánů. Je vidět, že se vám podařilo vypěstovat pěkné květiny – snad vám udělaly radost. Již teď se moc těšíme na 41. Mohelnický dostavník® 2016 a to nejen na krásnou hudbu a perfektní atmosféru, ale i na setkání s našimi českými přáteli. Podle programu je vidět, že jste hodně pracovali při jeho přípravě. Doufáme, že to návštěvníci festivalu ocení. My si to budeme moci v každém případě užívat opět osobně. Přijedeme v kompletní sestavě (Bruhilde & Gert.Jan (John) a Peter und Trees van Wijk. Srdečně vás všechny zdraví vaši přátelé z Holandska  - „No to se ví, zase se sejdem...“

16.07.2016 – Peter en Trees van Wijk - Holandsko  (NL)

Nová CD na 41. Mohelnickém dostavníku® 2016

Produkce FT RECORDS bude i letos opět na Dostavníku

CENA OLOMOUCKÉHO KRAJE 2016

Již nyní se můžete podívat na Cenu Olomouckého kraje vyrobenou v keramické dílně kamarádky Jarky Rybové z Dolní Lutyně pro letošní 41. Mohelnický dostavník® 2016.

STÁNKOVÝ PRODEJ NA 41. MOHELNICKÉM DOSTAVNÍKU® 2016 - INFORMACE PRO STÁNKAŘE

Kontaktní osoba:

Martina Nenkovská
mobil:   737 806 997  
email:   nenky@email.cz

DOSTAVNICKÁ POŠTA 2016 – POŠTOVNÍ PŘÍTISk

Od pátku 26. srpna 2016 (od 18 hod.) až do neděle 28. srpna 2016 (do 12 hod.) budete mít možnost zakoupit si letošní poštovní známky s přítiskem (tzv. známky s kuponem) v naší „Dostavnické poště.“ I letošní přítisk obsahuje originální motivy Mohelnického dostavníku® a bude jistě vzácnou památkou nejen pro návštěvníky letošního festivalu, ale i pro sběratele. Zájemce u tuto sběratelskou raritu však i letos upozorňujeme, že tyto známky s přítiskem (jednotlivě nebo i celé aršíky) si budou moci zakoupit jen řádně platící návštěvníci našeho festivalu a to výhradně jen po dobu konání 41. Mohelnického dostavníku®. V omezeném množství budou v naší „Dostavnické poště“ k dispozici i některé známky s kuponem (případně celé aršíky) z minulých ročníků našeho festivalu.

49. díl folkového magazínu Mezi pražci

Prázdniny se nezadržitelně blíží a někteří z vás se už pomaličku chystají na dovolenou. Rádi bychom vám k tomu přibalili čtyřicetiminutové příruční zavazadlo v podobě super čerstvého vydání červnových Mezipražců. To si můžete otevřít nejlépe už v sobotu 4. června ve 21:00 hod. na Televizi Noe. Po poklidném klipu dvojice Cermaque & Iamme Candlewick - Racci, dáme prostor pánům Milošovi Dvořáčkovi a Wabimu Daňkovi, kteří za sobotního večera rozezpívali divácké publikum na loňském 41. Mohelnickém dostavníku®. Totéž se podařilo Robertovi Křesťanovi a Druhé trávě, tamtéž, za horkého nedělního poledne.
Ze zahraničních interpretů představíme doslova mezinárodní skupinu, sídlíci v Holandsku - NO blues. Bude se podávat akustické blues s arabskou hudbou a celou řadou dalších vlivů.  Zaznamenali jsem je pro vás na Colours of Ostrava 2015. Těšíme se na vás!
Pořadem Vás provází Honza Žamboch - frontman kapely Žamboši ze Vsetína.

Odkaz na web: http://www.tvnoe.cz/porad/mezi-prazci-cerven-2016-49-dil-0

Premiéra: 4.6.2016 (sobota) ve 21:00 hod.
Reprízy:
7.6.2016 v 16:20 hod., 9.6.2016 v 9:15 hod., 10.6.2016 v 16:20 hod.,
12.6.2016 v 9:15 hod., 15.6.2016 v 00:20 hod. a 16.6.2016 v 17:15 hod.

Vaše TV NOE – Televize dobrých zpráv

7. DÍL - FOLKOVÁ POHLEDNICE  -  Z 40. MOHELNICKÉHO DOSTAVNÍKU® 2015

Zkrácený záznam vystoupení Petra Bendeho, jeho doprovodné kapely a cimbálové muziky Grajcar z hlavní scény festivalu trampské a folkové muziky. Netradiční propojení pop-rocku s lidovou hudbou bylo na Mohelnickém dostavníku přivítáno s velkým diváckým ohlasem. Petr Bende se narodil 8.8.1977 v České republice. Muzika Petra Bendeho provází již od dětství. Již v pěti letech se učil hrát na bicí. Jeho otec je muzikantem a právě u něj měl Petr vždy svůj vzor. Absolvoval osm ročníků na ZUŠ ve Velké Bíteši obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Ve třinácti letech uspěl v konkurzu na bubeníka do kapely Svěrák 3. V roce 1996 vyhrál v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. Působil jako textař a vítězil ještě v mnoha hudebních soutěžích. Jednou z opravdu velkých soutěží byla druhá řada Česko hledá SuperStar vysílaná televizí Nova. V té uspěl na druhém místě a po ukončení soutěže započal svou úspěšnou sólovou dráhu albem s názvem P.B. Z této desky vnikly dva velké hity, Anděl perutí mách a Nad horú svítá.
Cimbálová muzika Grajcar vznikla v roce 2000 a za svou existenci již odehrála stovky vystoupení nejrůznějšího charakteru. Muzika hraje nejen lidové písně moravských i slovenských regionů, ale také hity populární hudby. V roce 2004 muzika navázala spolupráci s populárním zpěvákem Petrem Bendem, se kterým každoročně koncertuje nejen na vánočním turné, ale i na mnoha jiných vystoupeních po celý rok. Aktualizovaný seznam vystoupení CM Grajcar naleznete na webových stránkách. Muzika hraje v obsazení: prim – Martin Zlomek, terc – Roman Hořák, klarinet – Marian Dvořák, kontra – Radek Pekařík, cimbál – Petr Zlomek, kontrabas – Ondřej Kaňa.
Folková pohlednice - jedná se o cyklus sestřihů vystoupení folkových interpretů na festivalu Mohelnický dostavník®. Vysílá TV NOE – Televize dobrých zpráv
Premiéra: 23.5.2016 v 17:25 hod. (pondělí)
Reprízy: 27.5.2016 ve13:40 hod. a 28.5.2016 ve 21:35 hod. (sobota)

Osadní oheň na 41. Mohelnickém dostavníku® bude letos opravdu výjimečný

Poprvé v 41 leté historii tohoto festivalu budou mít osadní oheň spřátelené trampské osady ze Slovenska a to:
T. O. ČIERNY TROJUHOLNÍK (Nitra SK) & T. O. HLADUJÚCI ZUBRI (Nitra SK).

Jak nám naši kamarádi z těchto osad sdělili, tak mají před Mohelnickým dostavníkem veliký respekt. Velice zodpovědně se připravují a všichni se moc těší na 41. ročník. Jsou velice hrdí na to, že budou v historii našich Dostavníků první ze Slovenska, kteří společně s námi prožijí sobotní noc svém při osadním ohni.

Všechny příznivce Mohelnického dostavníku® srdečně zdraví

Old Sheriff Vlado Libant

fotogalerie vlajek a domovenek zde

6. díl - FOLKOVÁ POHLEDNICE  -  z 40. Mohelnického dostavníku® 2015

Vystoupení kapely RANGERS - Plavci na 40. Mohelnickém dostavníku® 2015 k padesátému výročí založení skupiny. Rangers - jedna z našich nejúspěšnějších country skupin, která byla založena již v roce 1965 jako Rangers. V roce 1971 byli členové skupiny pod tlakem komunistů donuceni přejmenovat skupinu z nevhodného „kapitalistického a anglického“ názvu na přijatelný český název PLAVCI. V roce 1990 se skupina opět vrátila k původnímu názvu Rangers.

FOLKOVÁ POHLEDNICE - jedná se o cyklus sestřihů vystoupení folkových interpretů z festivalu Mohelnický dostavník® - vysílá TV NOE - Televize dobrých zpráv.
Premiéra: 16.5.2016 (pondělí) v 16:50 hod.
Reprízy: 20.5.2016 (pátek) v 15:05 hod. a 21.5.2016 (sobota) ve 22:35 hod.

21. Moravský vrabec 2016

Tisková zpráva a fotogalerie
z I. oblastního kola - Zábřeh
7.5.2016

Tisková zpráva a fotogalerie
z II. oblastního kola - Turzovka (SK) 14.5.2016

Tisková zpráva a fotogalerie
z finálového kola
Karviná 13.6.2016

VZPOMÍNKA NA RADKA ŠTIPLA

Ve středu 27. dubna 2016, v příjemném prostředí plně obsazené hospůdky „U pivních znalců“ v Mohelnici, se uskutečnilo posezení se Smolaři. Program byl koncipován jako vzpomínka na našeho kamaráda Ctirada Štipla, který letos 10. února 2016 odešel tam, odkud již není návratu.
V průběhu tohoto večera byly promítnuty dva z mnoha filmů, na kterých se Radek podílel
(„Koukám, jak celá země vstává“  a „Zebra“) a pak všichni přítomní mohli na projekčním plátně s průvodním slovem kapelníka Smolařů spatřit 60 dnes již vpravdě historických fotografií s Radkem (od roku 1979 až do roku 2015 - především z Mohelnických dostavníků, z Mohelnické filmové písničky a rovněž z jeho aktivit ve Společnosti přátel hradu Bouzova a z mohelnického muzea).

Celý večer byla u fotografie našeho nezapomenutelného kamaráda Radka Štipla rozžata svíčka
a Smolaři hráli především ty písničky, co měl Radek rád.

Aligátor

Tisková zpráva – 21. Moravský vrabec – Zábřeh na Moravě

V sobotu 7. května 2015 se od 14 hodin v Zábřehu na Moravě na zahradě „Katolického domu“ uskuteční první oblastní kolo 21. ročníku hudební postupové soutěže MORAVSKÝ VRABEC.
Do tohoto kola se přihlásilo celkem 13 kapel z celé ČR:JIŽNÍ RYBA Prostějov, B.P.T. Zlín, KDOVÍ Chrudim, MOLEKULA Zlín, Z HECU Praha, TROCHA KLIDU Šumperk, FUKANEC Nové Město nad Metují, THE ADDAMS SISTERS BAND Moravičany, KVINTA Litvínov, JAZZ ZA BUKEM Přerov, KRISTÝNA LIŠTIAKOVÁ & BAND Ostrava, ŠVÉDOVA TROJKA Moravský Krumlov a SASABAND Ostrava.
Soutěž, kterou bude uvádět držitel Zlaté Porty Josef MLOK Grim z Karviné, bude hodnotit jak odborná porota, tak i diváci ve své anketě.
Souběžně s programem Moravského vrabce je pro návštěvníky v příjemném prostředí zahrady Katolického domu připraveno pohodové odpoledne pro malé i velké. Kromě tradičního guláše budou zde i grilované speciality, makrely a bohaté občerstvení všeho druhu. Děti se pak budou moci těšit na skákací hrad, různé soutěže o sladkosti, či bohatou tombolu. Zpestřením programu bude vystoupení skupiny Old country dance ze Šumperka.
Srdečně vás zve pořadatel, kterým je Spolek Metoděj Zábřeh a garant tohoto oblastního kola Pavel Aligátor Nenkovský – pořadatel Mohelnických dostavníků®.

Hlavní cenu, kterou udělí odborná porota, i letos vyřezal náš kamarád Jiří Krbi Krbeček (Alibaba - Horka nad Moravou).

Pavel Aligátor Nenkovský
V Mohelnici, 3.5.2016

TV NOE – TELEVIZE DOBRÝCH ZPRÁV letos slaví 10 let svého vzniku

TV NOE již několik let natáčí na našem festivalu většinu recitálů zúčastněných kapel a tyto profesionálně zpracované a sestříhané záběry pak vysílá v průběhu roku ve svém programu. Záběry z Mohelnických dostavníků® můžete spatřit např. v pořadu „MEZI PRAŽCI“  (uvádí Honza Žamboch)  nebo „FOLKOVÁ POHLEDNICE“ a některé kapely jsou pak zvány do studia TV NOE, kde pak živě vystupují např. v pořadu „CVRLIKÁNÍ, který uvádí Jirka moravský Brabec. Z loňského 40. ročníku našeho festivalu byly doposud odvysílány 3. díly FOLKOVÉ POHLEDNICE (Stanislav Wabi Daněk & Miloš Dvořáček, Robert Křesťan a Druhá Tráva a legendární sestava Poutníků).

Co Vás ještě čeká?
4. díl - FOLKOVÁ POHLEDNICE ze 40. Mohelnického dostavníku 2015
Zkrácený záznam vystoupení trampské skupiny Roháči.
Roháči z Lokte nad Ohří – datum narození – jaro 1975. To se pár kamarádů sešlo, s tím že budou hrát trampské písničky. Složení Roháčů se za ty léta měnilo ale chuť hrát a zpívat zůstala přítomna dodnes. Ze zakládajících členů už v kapele nezůstal žádný, nejstarším členem je Ríša Melichar, který se přidal dva roky po jejich vzniku. K Roháčům, přišel v roce 1977 a...5. díl - FOLKOVÁ POHLEDNICE ze 40. Mohelnického dostavníku 2015

Zkrácený záznam vystoupení trampské skupiny Roháči.
Roháči z Lokte nad Ohří – datum narození – jaro 1975. To se pár kamarádů sešlo, s tím že budou hrát trampské písničky. Složení Roháčů se za ty léta měnilo ale chuť hrát a zpívat zůstala přítomna dodnes. Ze zakládajících členů už v kapele nezůstal žádný, nejstarším členem je Ríša Melichar, který se přidal dva roky po jejich vzniku. K Roháčům, přišel v roce 1977 a je dnes služebně nejstarší. Měnilo se nejen složení, měnil se i repertoár. Roháči byli původně vyloženě trampská skupina, která hrála moderní trampskou píseň, jak se tomu říkalo tenkrát. Její nejslavnější člen a významný autor Vojta Kiďák Tomáško - mj. autor nejslavnější „Roháčské písně“ Toulavej - se osamostatnil v roce 1983, když se dal na dráhu písničkáře a Roháči obměnili repertoár natolik, že se z nich postupem času stala folková skupina. Základem repertoáru je vlastní tvorba - na skládání pracují čtyři členové - nepohrdnou ale ani písněmi od jiných autorů když se jim líbí. V repertoáru tak například mají i slavnou "Čekej tiše" z repertoáru Evy Olmerové, spirituál Halelujah i koledy. Starší trampské písně jsou autentickým odrazem a obrazem zážitků tehdejších členů a autorů, které posbírali při svých toulkách přírodou. Jsou v nich ohně, lesy, stromy, tráva a kamarádství a ani na chvíli z toho není cítit přetvářka.

Folkové pohlednice připravila a vysílá TV NOE - jedná se o cyklus sestřihů vystoupení folkových interpretů na festivalu Mohelnický dostavník®.
Premiéra: 2.5.2016 v 17:20 hod. (pondělí)
Reprízy: 6.5.2016 v 13:35 hod. (pátek)
a 7.5.2016 ve 23:05 hod. (sobota).

Na další díly budete zavčas upozorněni: můžete ještě spatřit loňské recitály skupin:
POZDNÍ SBĚR, RANGERS a HOP TROP.

Výroční turistickÁ známkA

V pořadí již sedmnáctou Výroční turistickou známku budete mít možnost opatřit si při návštěvě  letošního 41. Mohelnického dostavníku® 2016 v „Dostavnické poště“. Ta bude tradičně provozována v areálu hlavní scény. Tato Výroční turistická známka může být pro Vás pěknou památkou na náš festival a možná i dalším rozšířením Vaší sbírky. Autorem obrázku je tak jako v minulosti náš kamarád Stanislav Johnki Galásek.
Podobu letošní turistické známky si můžete prohlédnout - zde
a všech doposud vydaných  pak v ARCHIVU na našich webových stránkách.

Výroční turistickÁ NÁLEPKA

Určitě jste si už v poslední době kolem sebe všimli QR kódů – jsou to ty známé „čtverečky s rozsypaným čajem“, které dokážou s pomocí chytrých mobilních telefonů ukázat internetový link, emailovou adresu, telefonní číslo a podobně. Naše QR kódy umí ale mnohem víc: Jako hlasový průvodce Vám odvypráví z vašeho mobilního telefonu příběh Turistického známkového místa. Poví vám, kdo ubránil hrad před Švédy, z jakého kamene je postavena keltská svatyně, kteří obojživelníci žijí v chráněném jezírku, či kolik musíte vystoupat schodů na vrchol rozhledny. Protože při loňských kulatých narozeninách našeho 40. Mohelnického dostavníku® 2015 se alespoň trošku bilancovalo a zavzpomínalo zpětně na vznik tohoto krásného a nyní již tradičního festivalu hudby a kamarádství, tak se tato novinka objeví i letos na našich Výročních turistických nálepkách. Vše bude i vám k dispozici v naší letošní Dostavnické poště. Za to je třeba moc poděkovat kamarádům z firmy Turistické známky s.r.o. Rýmařov.

Základem AUDIOBEDEKRU je 2200 textů o Turistických známkových místech. Tuto hlasovou encyklopedii vytváří firma Turistické známky s.r.o. od roku 2015, jako bonus pro sběratele Turistických nálepek.  Více zde - http://www.audiobedekr.cz

46. díl folkového magazínu Mezi pražci

Premiéra: Sobota 5.3.2016 ve 21:00 hod.
V březnovém vydání magazínu TV NOE pro vás připravila hudební navštívenku mladého písničkáře Adama Rúta. Nakouknete pod pokličku loňských Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou a uvidíte portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas (přeloženo "skrytý tanec") s brazilskou zpěvačkou, skladatelkou a hráčkou na cello Dom La Nena.
A z 40. Mohelnického dostavníku® 2015 si můžete vychutnat ryzí trampskou hudbu v podání kapel HOP TROP a ROHÁČI.

Reprízy:
7.3 v 10:30 hod., 8.3 ve 20:35 hod., 10.3 v 16:35 hod., 12.3 v 00:20 hod.,
14.3 v 8:10 hod. a 20.3 v 16:35 hod.

 POVSTAŇTE KAMARÁDI

Foto vzpomínka
na Radka

Ve středu 10. února 2016 zemřel po krátké nemoci nečekaně náš kamarád Ctirad Štipl.
Návštěvníci Mohelnických dostavníků®  Radka, známého též mezi trampy pod přezdívkou „Čára“, ho měli možnost poprvé poznat již v roce 1979, kdy se náš festival konal pod střechou tehdejšího mohelnického Domu kultury. Tehdy do odborné poroty přivezl z Prahy známého muzikanta skupiny Zelenáči – Zdeňka Kryštofa (ten v kapele Zelenáči hrál na dobro v letech 1976 – 1990). Radek Štipl pomáhal při organizování mnoha ročníků Mohelnických dostavníků a to především v oblasti propagace a rovněž jako moderátor dostavnické filmové soutěže. Pomáhal s propagací i naší skupiny Smolaři a uváděl nám několik koncertů.
Radek byl nesmírně činný, obětavý a byl zapojen do mnoha projektů. Mimo jiné byl jedním ze zakladatelů a organizátorů Mohelnické filmové písničky (MFP) – loni 21.11.2016 se uskutečnil 40. ročník a Radek byl samozřejmě u toho.
Prosím, kdo jste ho znali, vzpomeňte na něho.

S naším kamarádem se rozloučíme v pondělí 15. února 2016 v 15 hod. v Obřadní síni městského hřbitova v Mohelnici.

Byl to opravdový kamarád, na kterého nikdy nezapomeneme.

Aligátor & Smolaři Mohelnice

SOUTĚŽ KAPEL

Ahoj kamarádi muzikanti.
V rámci letošního 41. Mohelnického dostavníku® proběhne mimo jiné tradiční páteční soutěž kapel (26.8.2016 cca od 16:15 – 19:20 hod.).
V příloze máte propozice platné pro tuto soutěž kapel (od 3 muzikantů výše). Vzhledem ke značnému zájmu o účast na Mohelnickém dostavníku® očíslované přihlášky zašlu jen těm vážným zájemcům, kteří o ni požádají na mém mailu: aligator@mohelnickydostavnik.cz

Propozice soutěže kapel - zde

Pořadatel Pavel Aligátor Nenkovský

Filmová soutěž 41. Mohelnického dostavníku® 2016

Tradiční filmová soutěž neprofesionálních filmů se uskuteční v rámci festivalu 41. Mohelnický
dostavník® na Duhové scéně v pátek 26. 8. 2016 cca od 22 hod., kde bude zabezpečena velkoplošná projekce.
Uzávěrka přihlášek je 2. července 2016 na adrese pořadatele:
Pavel Aligátor Nenkovský - P.O.BOX 12, Pionýrů 1159/19,  789 85 Mohelnice


Zaslané snímky ve formátu DVD nebo miniDV pořadatel nevrací a projdou tzv. předvýběrem. Všechny zaslané snímky zůstanou v archívu Mohelnického dostavníku®.

Žánr: písnička – videoklip nejlépe z oblasti country, folku či trampské písničky, trampská tematika, hraný snímek, dokument, ochrana přírody, ekologická tematika, animovaný film, humor, satira apod.

O výsledku předvýběru budou autoři zaslaných snímků pořadatelem zavčas informováni. K zaslanému snímku (filmu) je nutné přiložit tzv. průvodní list s názvem snímku, jménem autora a kontaktem na autora snímku – nejlépe email). Doporučená délka filmů je do 10 minut. Vybrané soutěžní snímky budou hodnotit diváci formou ankety a  nejlepší film obdrží hlavní cenu, která bude předána v rámci vyhlášení výsledků soutěží v sobotu dopoledne 27.8.2016 na hlavní scéně.

Formulář přihlášky filmu (průvodní list) si můžete stáhnout - zde

Pavel ŽALMAN Lohonka oslaví 70. narozeniny

V roce 2016 Pavel ŽALMAN Lohonka oslaví 70. narozeniny a k tomuto jubileu chystá velké celoroční turné s názvem 70 JAR. V rámci koncertní sezony 2016, kromě slavnostního koncertu ve velkém sále pražské Lucerny v den Žalmanových narozenin (20.3.2016) vystoupí ŽALMAN i na 41. Mohelnickém dostavníku®.
Přijede spousta známých muzikantských gratulantů. Myslím, že se máme na co těšit.

Aligátor

41. ročník festivalu MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK® BUDE !!

Ahoj kamarádi.
Tak tu máme první den roku 2016. Nějak rychle nám ten čas běží. A právě tento okamžik si dovoluji využít k tomu, že bych Vám všem chtěl oficiálně sdělit, že

příští 41. ročník festivalu MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK® BUDE !!!

Přiznám se, že jsem velice vážně koketoval s myšlenkou, že jubilejním čtyřicátým ročníkem s organizováním tohoto festivalu skončím. Přece již nejsem nejmladší (letos bych se měl dožít 65 let) a stále častěji se ozývají různé bolístky a sil pomalu a jistě ubývá …..  Ale po zvážení všech okolností, po přečtení mnoha Vašich velice upřímných a povzbuzujících slov ,dodnes přicházejících na mou adresu po skončení loňského jubilejního 40. ročníku, jsem se přece jenom rozhodl, že půjdu opět do toho.

Stále je hodně Vás kamarádů a příznivců, kterým Mohelnický dostavník® mnoho dobrého přinášel a chyběl by jim. Slibuji Vám, že udělám vše pro to, abych společně se svými kamarády, bez kterých bych nic nedokázal (pořadateli, pomocníky,sponzory apod.), připravil i pro letošník ročník takový program, aby se Vám co nejvíce líbil a hlavně, aby Vám co nejvíce přinesl mnoho dobrého a pohladil Vaše dušičky.    

Mohu Vám již teď prozradit, že mimo jiné zde společně oslavíme s Pavlem Žalmanem Lohonkou jeho 70té narozeniny.

Ostatní se budete postupně dozvídat z našich webových stránek či na facebooku. Pokud zachováte našemu festivalu alespoň takovou přízeň jako v roce loňském, tak se o budoucnost našeho festivalu neobávám.

Moc Vám děkuji za Vaši podporu a přízeň a těším se na to, že se na konci letních prázdnin zase setkáme.

Vás kamarád Pavel Aligátor Nenkovský 

Moravský vrabec 2016  (21. ročník) - termíny jednotlivých kol a finále

Přihláška
Zábřeh

Přihláška
Vrabčiak

Propozice

 I. oblastní postup. kolo

7.5.2016

Zábřeh na Moravě

II. oblastní postup. kolo

14.5.2016

Turzovka (SK)

Finálový koncert:

11.6.2016

Karviná

Více na www.moravskyvrabec.cz

Výroční turistické známky

Na Mohelnickém dostavníku® lze zakoupit vzácnou a tradiční trofej v podobě Výroční turistické známky. Tuto dřevěnou známku připravuje firma Turistické známky s.r.o. Česká republika – Rýmařov.

Dosavadní výroční turistické známky z tradičním obrázkem Stanislava Johnkiho Galáska si můžete prohlédnout - zde

 

 

 

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  | Licenční podmínky  | Prohlášení o přístupnosti