Úvod

Archiv - INFO 2009

 15 let od úmrtí Michala Tučného

"POSLEDNÍ KOVBOJ" ODEŠEL PŘED 15 LETY  (* 11. 01. 1947, Praha   + 10. 03. 1995, Hoštice u Volyně)

Ano, pouhých 48 let bylo Pánem času a věčnosti dáno do vínku dodnes nepřekonanému zpěváku Michalu Tučnému, legendě české country music.

Jak to vlastně bylo ?
Skutečně se vyučil prodavačem, jak o tom zpívá ve své písni "Prodavač" ( 1980 ). Hudební základy získal na hodinách klavíru, hry na kytaru a ve sboru Lidové škole umění. Na scéně country music se objevil poprvé v roce 1967 na 1. ročníku Porty, kde vystoupil jako host Rangers s písničkou z katalogu Johnnyho Hortona "Whispering Pines". Spolupráce trvala jen několik měsíců, protože Michal objevil svou novou skupinu Rivals. Zlomovým bodem bylo Michalovo setkání s Janem Vyčítalem, který ho nastartoval ke zpívání českých písní. Ze spolupráce vznikly hity jako : "Blues Folsomské věznice", "Rovnou, tady rovnou", "El Paso", "Vlak v 0.5", "Blízko Little Big Hornu... Ve spolupráci s Petrem Novotným se prezentoval u Fešáků dodnes známými hity: "Prodavač", "Já tajně cvičím"... U Tučňáků vznikly nezapomenutelné písně : "Báječná ženská", "Modrá z džín", "Koukám, jak celá země vstává", "Všichni jsou už v Mexiku. Za úspěchem byla kromě vynikající Michalovy interpretace také úspěšná spolupráce s textařem Zdeňkem Rytířem. Koncem 80 let měl Michal značné zdravotní problémy. Proto taky rozpustil Tučňáky. Jeho životní úspěchy i krize s ním prožívala jeho manželka Marta Novotná. Zhoršující se zdraví stále častěji promlouvalo do jejich životních plánů. Přestěhovali se na chalupu do jižních Čech a tam začali podnikat. Plánoval comeback s novou kapelou "President". Bohužel k avizovanému koncertu v pražské Lucerně nedošlo. Michal podlehl těžké nemoci 10. března 1995. Příčinou smrti byla údajně rakovina tlustého střeva, někde se uvádí selhání srdce...
V jeho osobě odešel nezapomenutelný král české country music, který prakticky každou svou písní dokázal oslovit srdce posluchačů, které miloval a kterým vždy rád zpíval. Síla jeho interpretace byla v hlasových kvalitách a hlavně v tom, že zpíval s radostí a srdcem. Michal odpočívá a čeká na vzkříšení jako ostatní smrtelníci. Jeho hrob na skromném hřbitově v milovaných Hošticích lidé hojně navštěvují. Vzpomínají, děkují, modlí se...Zastavte se tam. Hrob poznáte podle žulového klobouku z dílny sochaře Michala Gabriela.

10. března uplyne 15 let od smrti zpěváka, kterého písně jsou s námi. Jeho poslední album " Šťastné staré slunce " ( 1994 ) je taky poděkováním za znovuobjevení skutečných hodnot života, které ho, v co věříme, dovedly k Světlu Večnému.
Přijměte skromné pozvání na mši svatou do Loštic ( ne Hoštic ) ve středu 10. března 2010 v 17. hodin, která bude v chrámu sv. Prokopa, sloužena za + Michala.
P. S. Mnozí mu věnují vzpomínku. Naším darem bude mše sv. za spásu jeho nesmrtelné duše. V obětním průvodu budou přineseny specifické dary... Jste pozváni.

P. Pavel Kavec, Loštice

 Mohelnický betlém -  24. 12. 2009 - 2. 2. 2010

Každoročně tradičně na Štědrý den a to ihned po skončení půlnoční mše svaté má široká veřejnost možnost poprvé v plné své kráse spatřit slavný Mohelnický betlém umístěný na  ploše 42 m2 v boční kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa. Každoročně zde přibývají nové pohybující se figurky vyřezané z lipového dřeva. Letos měly svou premiéru figurky tří dvojic tančících dětí a sedící pes hlídající dvě ovečky. Termíny prohlídek Mohelnických jesliček pro veřejnost - zde.
O případné návštěvě mimo tyto termíny nebo další informace o hisotrii Mohelnického betlému můžete získat a domluvit se na adrese aligator@mohelnickydostavnik.cz

Pavel Aligátor Nenkovský - správce Mohelnického betlému

 

 Tradiční Vánoční koncert Smolařů

Tradiční Vánoční koncert Smolařů a jejich hostů se uskutečnil v sobotu 19. prosince 2009 v 17 hod. na velkém sále Domu kultury v Mohelnici. Jako hosté vystoupil mohelnický dětský pěvecký sbor ROLNIČKA při ZŠ Vodní pod vedením paní učitelky Marie Nevímové a za doprovodu (klávesy) Mgr. Tomáše Kunštátského. Dalším hostem Smolařů byl písničkář Zdeněk Hamřík - držitel Porty 2009. Tradičně perfektní byl i moderátor Josef Mlok Grim a o zvuk pečoval vynikající František Petřík.

 

SMOLAŘI BEZE SMŮLY
Předvánoční čas plný šrumce nejrůznějšího druhu nám pomohli  v sobotu 19. 12. 2009 svým předvánočním koncertem překlenout mohelničtí Smolaři. Díky brilantnímu projevu moderátora programu Pepy Mloka a dovednosti členů kapely, měli přítomní krásný zážitek z  prožitého večera. Bonbónkem a příjemným překvapením byli hosté: Dětský pěvecký sbor ROLNIČKY, který je mozaikou dětí ze ZŠ Vodní Mohelnice a vítěz letošní Porty, písničkář Zdeněk Hamřík. Poděkování patří také kvalitnímu ozvučení z dílny Františka Petříka.  Římský řečník Marcus Fabius Quintilianus ( + k.r. 100n.l. ) jednou poznamenal: "Je zřejmé, že hudbu jsme dostali jako dar, abychom lépe snášeli životní strasti." A já si  dovolím dodat malý kompliment : Díky Smolařům, účinkujícím Rolničkám, Zděňku Hamříkovi a jejich písničkám to bude v životě možná ani ne lehčí, ale příjemnější a veselejší. Za všechny přítomné na  koncertu vyslovuje upřimné : Děkujeme !

kamarád Pavel z Loštic

 34. Mohelnická filmová písnička

Plakát

Program

Výsledky

 Novinka v Dostavnické poště

Návštěvníky letošního Mohelnického dostavníku® v Dostavnické poště čekala novinka:
K dostání zde byly mimo jiné i poštovní známky á 10 Kč s přítiskem (tzv. známky s kuponem), který obsahuje motiv 35. Mohelnického dostavníku®. Takže nejen sběratelé v oblasti rarit poštovních známek, ale i ostatní  návštěvníci si zde mohli  moci takovou známku zakoupit a nalepit na pohlednici či dopis z Dostavníku 2009 nebo si ji vlepit do památníku, cancáku či vandr-

buchu, zařadit do svého albumu poštovních známek apod. Upozorňujeme, že známek nebylo vytištěno veliké množství, ale v případě zájmu je pořadatel schopen u firmy Česká pošta, s.p. Praha objednat dotisk.

 Chcete získat permanentku na 36. Mohelnický dostavník® ZADARMO ?

I v roce 2010 se budete moci zúčastnit v různých mediích soutěží o volné vstupenky. O této skutečnosti budete zavčas informováni.

 Moravský vrabec 2009 - výsledky

Tisková zpráva

Výsledky

Fotogalerie Moravského vrabce 2009

Fotogalerie - Mohelnice - 4.4.2009

 35. let Smolařů Mohelnice

Smolaři Mohelnice

Neuvěřitelných 35. let oslavili mohelničtí Smolaři v sobotu 20. prosince 2008 od 17 hod ve velkém sále mohelnického domu kultury:

Domácí Smolaři hráli ve složení:
Pavel Aligátor Nenkovský (kytara, zpěv, foukací harmoniky - kapelník), Oleg Urbášek (kontrabas), Honza Dubský (banjo), Soňa Riflerová zpěv a Dana Hrabovská - zpěv a 12 ti strunná kytara.

Hosté: STRÁNÍCI Litvínov (v roce 2009 oslavili 25 let své činnosti) & Víta Troníček.
Zvuk : mistr zvuku a držitel Mohelnického zelňáku 2008 Franta Petřík.
Moderátor: Josef MLOK Grim Karviná

Díky, SMOLAŘI, že jste nebyli smolaři !
V roce 2008 si připoměli 35. let své poctivé existence mohelničtí SMOLAŘI. Fandové a fanynky, mezi které si dovolím přidat se skromně i já, kamarád z Loštic, Vám všem, kteří jste členy nyní, neboli byli "odchováni" country music pod názvem této kapely, vyslovit upřimné: DÍKY ! Věhlasná spisovatelka Božena Němcová ( 1820 - 1862 ) napsala: "Hudba ja sladká, líbezná mluva, každému srdci srozumitelná."
Přeji Vám do nového roku a vlastně taky do dalších let hodně inspirace a kumštu, aby právě vaše muzika byla "sladká, líbezná mluva, každému srdci srozumitelná." 

Kamarád Pavel Kavec z Loštic

Z oslav 35 let vzniku Smolařů:

NEMĚL JSEM SMŮLU, ŽE JSEM TAM BYL ...
Jsem vrátivší se z jubilejního koncertu Smolařů a přemýšlím, jak se podělit o své dojmy. Musím přiznat: jsem spokojen. V zábřežském děkanátním časopisu jsem si před týdnem dovolil pozvat lidi před Vánocemi na "změnu rytmu" předvánočního shonu. Snad účastníci koncertu v Mohelnici ( 20. 12. ) budou se mnou souhlasit, že to stálo za to. Americký esejista a editor Elbert Hubbard ( 1859 - 1915 ) napsal : " Umění není věc, je to cesta ." Kamarádi, SMOLAŘI ! Přešli jste úctyhodnou etapu životní a hudební cesty. V průběhu 35 let muzicírování jste přinášeli uvolnění, pohodu a úctu k hodnotám, které do tohoto světa vložil Stvořitel.
Umění je cesta... Dovolím si touto cestou popřát Vám do osobního i uměleckého života hodně elánu, zdraví duše i těla, kumštu hudebního a nadšené posluchače správných tónů ... děkuji Vašim hostům STRÁNÍKŮM z Litvínova za perfektní program k Vašemu jubileu, které zajiste bude mít své pokračování ... Mlok " ve fraku ", zvukař Franta Petřík a všichni, co jste tam byli: POŽEHNANÉ VÁNOCE A CELÝ ROK 2009 VÁM přeje

P.Pavel z Loštic.

3

 První návštěvníci Mohelnického betlému - sobota 20. 12. 2008

Každoročně tradičně hned po vánočním koncertu Smolařů využívají hosté možnosti spatřit slavný Mohelnický betlém těsně před jeho dokončením. V roli průvodce je správce a stavitel betlému Pavel Aligátor Nenkovský.

 

Autobusovou dopravní obslužnost návštěvníků 35. Mohelnického dostavníku® zabezpečovala firma Veolia Transport Morava a.s. Děkujeme a věříme, že tomu tak bude i v roce 2010.

 Radio Proglas

Radio Proglas bude i v příštím roce živě ze studia v Brně v pořadu "Jak se vám líbí" vysílat tradiční pozvánku na 36. Mohelnický dostavník®. Termín se zavačas dozvíte. Moderátor tohoto hudebního pořadu, hudební redaktor Milan Tesař, v průběhu celého roku doplňuje o čerstvé informace týkající se hudby různých žánrů, aktualit, rozsáhlejších článků, fotogalerií, anket, diskusí, soutěží o vstupenky na festivaly, informace o koncertech, tipy na pořady Radia Proglas a mnoho dalšího. To vše na webových stránkách http://hudba.proglas.cz.

 Filmová soutěž 36. Mohelnického dostavníku®

Cena vítěze filmové soutěže

Bude se konat opět v pátek 27. srpna 2010 na hlavní scéně Mohelnického dostavníku.
Uzávěrka filmů: 10. července 2010. I tentokráte bude proveden předvýběr. Soutěž dle mnohaleté tradice hodnotí diváci. Jde o soutěž neprofesionálních filmů s tématem humoru, satiry, country, folku, trampské písně, ochrany přírody, ale i zajímavé reportáže, dokumenty apod. Doporučená délka filmů max. do 10 minut. Akceptovaná média: DVD, mini DV. Kontaktní adresa pro zasílání filmů:
Pavel Aligátor Nenkovský, P.O.BOX 12, 789 85 Mohelnice.
Pozn.: pořadatel nevrací zaslané snímky zpět autorům. Tyto snímky zůstanou v archívu Mohelnického dostavníku®.

Další informace se dozvíte na našich webových stránkách v průběhu prvního pololetí roku 2010.

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  | Licenční podmínky  | Prohlášení o přístupnosti